Δείτε την προκήρυξη ακαδημαϊκού έτους 2022– 2023 (PDF)
Διαβάστε τις οδηγίες προς τους υποψήφιους μεταπτυχιακούς φοιτητές (PDF)

Για να συμμετέχετε στη διαδικασία εισαγωγής του ΠΜΣ χρειάζεται να:

1. Συμπληρώσετε την αίτηση συμμετοχής (.docx)

2. Προετοιμάστε τα απαραίτητα δικαιολογητικά

• Αντίγραφο πτυχίου ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος (ΑΕΙ) ή τεχνολογικού εκπαιδευτικού ιδρύματος (ΤΕΙ) της ημεδαπής ή της αλλοδαπής συνοδευμένο από πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας. Οι πτυχιούχοι Τμημάτων της αλλοδαπής πρέπει να καταθέτουν το πτυχίο τους μεταφρασμένο και επικυρωμένο από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων (ΥΠΕΠΘ), καθώς επίσης και την αναγνώριση ισοτιμίας από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ), μαζί με την αντιστοιχία του βαθμού πτυχίου. Σε περίπτωση που ο βαθμός εκφράζεται με αξιολογικό χαρακτηρισμό ή με ακέραιο αριθμό απαιτείται είτε βεβαίωση της οικείας Σχολής είτε πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας όπου να φαίνεται ο ακριβής αριθμητικός βαθμός.
  • Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας.
  • Αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης της Αγγλικής γλώσσας (τουλάχιστον επιπέδου Β2), επικυρωμένο από το αρμόδιο όργανο.
  • Βιογραφικό σημείωμα, που θα περιλαμβάνει στοιχεία για τις σπουδές, την ερευνητική και την επαγγελματική δραστηριότητα, το συγγραφικό έργο, τις υπάρχουσες επιστημονικές εργασίες και τα ενδιαφέροντα του/της υποψηφίου.
  • Δύο (2) συστατικές επιστολές.
  • Μία (1) επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, όπου ο/η υποψήφιος/α περιγράφει γιατί θέλει να εισαχθεί στο ΠΜΣ (έκταση έως 1.000 λέξεις).
  • Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας και μία (1) πρόσφατη (του τελευταίου εξαμήνου) μικρή φωτογραφία κεφαλής («πορτραίτο»).

Προαιρετικά δικαιολογητικά

• Αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας
  • Αποδεικτικά ερευνητικής εμπειρίας
  • Αποδεικτικά ερευνητικής δραστηριότητας